Jak się zachować podczas ataku padaczki alkoholowej?

Padaczka alkoholowa, nazywana także drgawkami alkoholowymi, jest poważnym stanem, który może wystąpić u osób uzależnionych od alkoholu lub u tych, którzy gwałtownie przerywają długotrwałe picie. Ataki padaczki alkoholowej mogą stanowić zagrożenie życia, dlatego szybka i właściwa reakcja jest kluczowa. W tym artykule omówimy, jak rozpoznać atak padaczki alkoholowej oraz jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która go doświadcza.

Co to jest padaczka alkoholowa?

Padaczka alkoholowa to rodzaj napadów drgawkowych, które występują w wyniku intensywnego i długotrwałego spożywania alkoholu, a także nagłego jego odstawienia. Napady te zwykle pojawiają się w ciągu 6-48 godzin po ostatnim spożyciu alkoholu i mogą być pierwszym objawem zespołu abstynencyjnego.

Objawy padaczki alkoholowej:

  • Nagłe, niekontrolowane skurcze mięśni.
  • Utrata przytomności.
  • Sztywność ciała i drgawki.
  • Niekiedy występuje także ślinotok, bezwiedne oddanie moczu lub kału.

 

Jak postępować w przypadku ataku padaczki alkoholowej?

Jeżeli jesteś świadkiem ataku padaczki alkoholowej, powinieneś przede wszystkim zachować spokój i postępować według poniższych kroków:

1. Zabezpiecz miejsce wokół chorego

Przenieś wszystkie ostre, twarde przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie dla osoby doświadczającej ataku. Jeżeli to możliwe, podłóż coś miękkiego pod głowę chorego (np. zwiniętą kurtkę lub poduszkę), aby zminimalizować ryzyko urazu głowy.

2. Ułóż osobę w bezpiecznej pozycji

Jeżeli osoba leży na plecach, postaraj się delikatnie obrócić ją na bok. To pozwala na swobodne oddychanie i zapobiega aspiracji (zachłyśnięciu się) śliną. Pamiętaj, by nie próbować trzymać osoby w miejscu ani na siłę zatrzymywać ruchów ciała — może to spowodować dodatkowe obrażenia.

3. Nie wkładaj niczego do ust

Jest to jeden z najważniejszych aspektów, gdyż umieszczanie jakichkolwiek przedmiotów w ustach może prowadzić do uszkodzenia zębów, a także ryzyka zadławienia. Wbrew powszechnemu mitowi, osoby podczas napadu padaczkowego nie mogą „przegryźć” swojego języka w sposób zagrażający życiu.

4. Kontroluj czas trwania ataku

Drgawki spowodowane padaczką alkoholową zwykle trwają od kilkudziesięciu sekund do maksymalnie kilku minut. Jeżeli atak trwa dłużej niż pięć minut lub osoba nie odzyskuje przytomności między kolejnymi atakami, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

5. Pozostań z osobą po ustaniu napadu

Po zakończeniu ataku osoba może być zdezorientowana, zmęczona i nieświadoma, co się wydarzyło. Ważne jest, aby pozostać z nią i spokojnie wytłumaczyć, co się stało. Jeżeli to możliwe, pomóż jej przyjąć wygodną pozycję i odpocząć.

Kiedy wezwać pomoc medyczną?

Należy zawsze rozważyć wezwanie pomocy medycznej w przypadku ataku padaczki, a szczególnie gdy:

  • Jest to pierwszy atak, który osoba doświadcza.
  • Osoba doświadczająca ataku doznała urazu.
  • Napad drgawek trwa dłużej niż pięć minut lub dochodzi do kolejnych napadów bez odzyskania przytomności.
  • Osoba ma trudności z oddychaniem po ataku.

 

Zapobieganie atakom padaczki alkoholowej

Z uwagi na ryzyko związane z gwałtownym odstawieniem alkoholu, osoby uzależnione powinny skonsultować się z lekarzem i rozważyć przeprowadzenie profesjonalnego procesu detoksykacji. Odpowiednio przeprowadzona detoksykacja minimalizuje ryzyko napadów drgawek i innych poważnych powikłań związanych z odstawieniem alkoholu. Więcej informacji na temat detoksykacji znajdziesz w artykule: Odtrucie alkoholowe – jak oczyścić organizm z alkoholu?.

Podsumowanie

Atak padaczki alkoholowej to niebezpieczny stan, który wymaga natychmiastowej reakcji. Pamiętaj, że podstawą jest zapewnienie bezpieczeństwa osoby doświadczającej ataku, monitorowanie czasu trwania drgawek oraz gotowość do wezwania pomocy medycznej. W przypadku osób uzależnionych od alkoholu, rozważenie detoksykacji pod nadzorem medycznym może pomóc w zapobieganiu atakom i wspierać proces zdrowienia.

Publikacja: 20.10.2024